t1

SAĞLIKLI KOÇLUK İLİŞKİSİ

Koçluk ilişkisinin iki tarafı var, koçluk alan ve koçluk veren.
Koçlukta değişimin sorumluluğu koçluk alan kişide! Değişimi tetikleyen koç olabilir, ama değişecek olan sizsiniz!

Tabii ki koçunuzu seçerken hangi süreçlerden geçtiğine bakmanızda fayda var. Hangi eğitimleri almış? Akredite bir koç mu? Ancak koç seçerken en önemli olan karşınızdaki kişinin duruşu ve bu duruşun, enerjinin sizin üzerinizde yarattığı etki! “Koçluk yapmak” kadar “koç olmak” da önemli. Başka bir deyişle koçluk becerilerinden daha önemlisi koçun kim olduğu. Hayat deneyimleri, hayata bakışı koçun ilişkiyi tutmasında çok daha önemli. Koçunuzu seçme sorumluluğu da sizin!

Koç öneride bulunan, sizi “fiks” etmeye, düzeltmeye çalışan biri değil. İlişkide güçlü taraf, otorite taraf hiç değil.
Koçluk almak üzere bizimle temasa geçenlere şunu soruyoruz:

“Değişmek istiyor musunuz? Bunun sorumluluğunu alacak mısınız?”

Koçlukta sağladığımız değişim haftalık ya da 2 haftada bir yapılan seansta gerçekleşmiyor aslında. “Koçluk seans aralarında gerçekleşir” diye söylediğimiz bir laf var. Kişi yeni farkındalıklarını derinleştiriyor ve bu farkındalıklarla hayatında neyi değiştireceğini karar verip uygulamaya alıyor.

“Her şeyin sorumluluğunu almak zor değil mi?” diye bir soru olabiliyor bazen. Oysa ki sorumluluk aldığında hayatının her noktasında istediğini değiştirebileceğini, kendi gücünü kabul ediyorsun. Kendi gücünü inkar etmek ve bu hayatı yaşamak zor olan bize göre. Madem, yol gösterme, öğüt yok, koçluk nasıl çalışıyor diyebilirsiniz. Bu konuda meraklı olanların meraklarını bir nebze giderir belki diye uyguladığımız birkaç örnek yöntem ve yaklaşımı aşağıda okuyabilirsiniz.

İç seslerinin farkında olmasını sağlamak

İçimizde bize “yapamazsın” ya da “bunu yaparsın ama başına da bunlar gelir” diyen, bizi aşağıya çeken sesler de var bizi güçlendiren bilge sesler de.
Çok sevdiğimiz bir hikaye var. Kızılderili bilge yaşlı torununa ders verir. “Hepimizin içinde iki kurt var. Ve bu kurtların arasında da hiç bitmeyecek bir savaş… Bu kurtlardan bir tanesi, korkuyu, öfkeyi, pişmanlığı, açgözlülüğü, kibri, kendine acımayı, suçluluğu, küskünlüğü, üstünlük taslamayı temsil ediyor. Diğeri ise, sevgiyi, umudu, paylaşmayı, alçakgönüllülüğü, dostluğu, anlayış, ve huzuru”. Ve çocuk sorar: “Peki hangi kurt savaşı kazanıyor?”. Yaşlı Kızılderili cevap verir “Hangisini beslersen o kurt kazanır”

Hangi sesi duyduğunuzu fark etmeniz çok önemli. Farkındalık seçimi de beraberinde getiriyor. Sizi aşağıya çeken sesi mi dinleyeceksiniz? Yoksa sizi güçlendirici seslerin yolunu mu açacaksınız? Koçluk çalışmasında bu farkındalığı artırıyor ve güçlendirici sesleri de büyütüyoruz.

Sorular sormak

Koç olarak kendi farkındalığınızı artırmak, ne istediğinize ışık tutmak amacıyla sorular soruyoruz. Bu sorulara güçlü sorular diyoruz. Sizin içinizde doğru cevaplar var. O cevapların çıkması için sorular soruyoruz.

Değerlerinin farkında olmasını sağlamak

Kişinin bireysel değerlerinin farkında olması koçluğun başında yaptığımız bir çalışma. “Birey olarak benim için önemli değerler neler?”, “Bu değerimi şu an ne kadar yaşayabiliyorum?”, “Neleri yaparsam daha çok yaşarım, neler bunun önünde engel?”. Bunlar ortaya çıktığında kişinin neden mutsuz olduğunu ve ne olursa mutlu olacağını anlaması mümkün oluyor. Değerler aynı zamanda bilinçli seçimlerin de anahtarı. Yetişkin olduğumuzda korku ve sıkışmışlıktan dolayı yapabiliyoruz bir çok seçimimizi. Halbuki hangi seçimle hangi değerimizi onurlandıracağımız hangi değerimizi eksik yaşayacağımızı görmek önemli.