kocluk

KOÇLUK EĞİTİMİM

Koçluk yeni bir meslek, Türkiye’de meslek olarak tanınması ise bir yıldan yeni. Yeni olan her meslekte düzenlemeler zamanla gelişiyor. Ben akredite bir koçum, bunu ünvanlara sahip olmaktan ötürü değil müşterilerime vereceğim hizmetin standardını belirlediği için önemsiyorum.

Gittiğim koçluk okullarının müfredatı ICF, yani Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından akredite edilen okullar. Sonrasında devam ettiğim sertifikasyon programı da öyle. CTI’dan, dünyada koçluğu geliştirmiş, standartları belirleme ve bu işin meslek olmasına ciddi katkıda bulunmuş bir okuldan CPCC- Certified Co-Active Coach ünvanını almış olmamı önemsiyorum. Bu ünvan, bir kağıt parçası olmaktan ziyade, sizin o işe ne kadar zaman ve emek harcadığınızı gösteriyor. Koçluk kursunda öğrendiklerinizi derinleştiriyor, bu işe yıllarını vermiş deneyimli koçlardan süpervizyon alıyor, -seans kayıtlarınızı dinleyen süpervizör size geribildirimlerde bulunur- koçluğunuzu her anlamda geliştiriyor ve sonunda da yazılı ve sözlü sınavlara giriyorsunuz. Ayrıca bu ünvan belirli adet koçluk saatini doldurduğunuzun ve bu deneyimi kazandığınızı da belirliyor.

CRR Global’den Organization and Relationship Systems Coaching, Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluğu (ORSC) eğitimi de aldım. Sistem koçluğu beni en az birebir koçluk kadar heyecanlandırıyor. Şu anda, sistem koçluğu çerçevesinde, ağırlıklı olarak kurumlarla çalışıyorum.

CTI Co-Active Leadership programını da tamamladım. Bu program dünyanın en prestijli liderlik programlarından biri olup gerek kendi hayatımın liderliğini almamda gerekse şirket ve kurumlara düzenlediğim koçluk ve atölye çalışmalarında liderlik etmemde beni çok besledi.

Aynı zamanda Gestalt Center For Coaching (eski Eurasian Gestalt Coaching) programından mezun oldum.

Ve aldığım son eğitim de Dost Can Deniz’den Yönetici Ve Lider Koçluğunda Ustalık oldu.

Öğrenmenin bitmediğine inanıyorum, çok küçük yaşlardan beri iflah olmaz bir öğrenciyim. Sadece koçluk programlarından değil kitaplardan, insanlardan ve özellikle müşterilerimden çok şey öğreniyorum.

rf1rf2rf3rf4