t2

HAZIR EĞİTİM / ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Çoğu organizasyonun ortak ihtiyaçlarından yola çıkarak birtakım hazır eğitim/atölye çalışmaları da tasarladık. Bu eğitimleri şirketiniz için münferit olarak talep edebilirsiniz. Bu eğitimler takımlarla çalışma yaklaşımımız hakkında da size fikir verecektir.

Ayrıca, Lider Sensin Eğitim Programımızın içeriğini inceleyebilirsiniz. Bu programı da şirketinize göre güncelleyebiliriz. Ya da Lider Sensin’e şirketinizden katılımcı göndermeniz de mümkün.

http://www.lidersensin.co/

gulen-gunduz-atolye2
Eğitimlerimizi de yine tamamen interaktif ve sistem koçluğu yaklaşımı ile tasarlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Sunum yapmıyoruz. “Yetişkinler deneyimsel olarak öğrenir”e inanıyoruz.

Toksik İletişim

Suçlama, savunmaya geçme, alaycılık ve duvar örme her takımda iletişimi zehirleyen toksik iletişim şekilleri. Bu çalışmada hem bu iletişim şekillerini hem de bunların yerine nasıl etkin iletişim şekilleri uygulayabileceğinizi öğreniyorsunuz.

Metaskill:

Metaskill, kişinin bir duruma getirebileceği duruş, felsefe ve niyeti ifade ediyor. Bu çalışmada bilinçli olarak duruşunuzu/niyetinizi seçebileceğinizi, bunun konulara yaklaşımınızı nasıl değiştirdiğini öğreniyorsunuz. Ayrıca takım olarak da konularınıza bakarken hangi “duruş” ların size faydalı olacağını fark ediyorsunuz.

Roller

Şirketteki tanımlı roller dışındaki diğer iç rolleri öğreniyorsunuz. “Barış sağlayıcı”, “Uzlaştırıcı”, “Harekete geçirici” gibi iç rolleri fark ediyorsunuz. Bazen rollerden sıkılmış kişiler de olabilir, rol üstlenilmediği için takımda sıkıntı da baş gösteriyor olabilir. Bu atölye çalışması bu konuda farkındalığınızı artırarak roller nedeniyle yaşanılan sıkıntıları çözmenize, rollerle ilgili bilinçli seçimler yapmanıza yardımcı oluyor.

Çeşitlilik

Bireysel farklılıklar bir sürü zaman takımlarda çatışmalara dönüşebiliyor. Halbuki bir takımın tüm bireylerinin katabileceklerine ihtiyacı var, farklılıklar kolektif yaratıcılık için olmazsa olmaz. Bu çalışmada farklılıkları zenginliğe dönüştürebilmeyi öğreniyorsunuz.