Kas112015

KİBİR

Kibir

 

Ben kibrimin hiç mi hiç farkında değildim. İlk tanışıklığım Barışın Anatomisi kitabı ile başladı diyebilirim. Kitapta “durumlara ve insanlara hangi pencerelerden/kutulardan bakarız” konusu uzun uzun işleniyor. Kitabı okurken bazen dünyaya “Daha iyiyim” penceresinden baktığımı fark etmiştim.

Kas092015

HAYATININ LİDERİ OLMAK YAZI DİZİSİ III

Ne KURTARICI ne KURBAN ne de CANİ olmadan bir hayat yaşamak mümkün mü? Yani zorunluluktan değil seçerek; kendi seçimlerimin sorumluluğunu alarak bir hayat mümkün mü?

Bu soruya kendimden doğru cevap vereyim isterim: EVET; MÜMKÜNDÜR!!

Öte yandan, tüm hayatımın seçimlerimin bir sonucu olduğunu kabullenmek bazen ağır gelir… Şikayet etmek, başkalarını suçlamak, başkalarının daha şanslı olduğuna inanmak, kendinden değil başkalarından konuşmak bir işe yaramasa da daha kolay gelir… Küçüklükten beri öğrendiğimiz odur çünkü…

Kas092015

HAYATININ LİDERİ OLMAK YAZI DİZİSİ II

Yine sinema örneğinden devam edelim… Arkadaşım geldi bana ve “X filmine gitmek istiyorum” dedi. Israr da ediyor üstelik… Drama üçgenine girmediğimde ne seçeneklerim var?

BİRİNCİ ADIM FARKINDA OLMAK

Önce kendimin farkında olmak, sonra da arkadaşımla ilişkimde neler oluyor, onun farkında olmak. Yargılamadan, etiket koymadan bilim adamı gibi gözlem yapmak.

Farkında olmak; ne kadar kolay gibi geliyor, değil mi? “Ne yani, farkındayım ki ben bi’kere… Şuursuz değilim, herhaldeeee” diyesi geliyor insanın. Ya, maalesef bir sürü zaman şuursuzuz. Evrimsel olarak beynimiz öyle gelişmiş :) (Bununla ilgili ayrı bir yazı yazmıştım, bir ara tekrar paylaşırım)

Eyl282015

Hayatının Lideri Olmak Yazı Dizisi I

Drama_Picture

 

Hayatının lideri olmak, hayatının sorumluluğunu almak, ilişkilerinin sorumluluğunu almak kavramlarından eğitimlerde, takım koçluğu ya da atölye çalışmalarında bahsettiğimiz zaman ortam hareketlenir genelde.

“Hayatıma liderlik mi ediyorum yoksa sorumluluğu karşı tarafa mı atıyorum?”, “Hayatta her şey benim seçimim”, “ Yaşadığım her şeyin sorumluluğunu alıyorum” dediğimizde itirazlar gelir. Sorular gelir: